fbpx
Kendinize Yıldızlı bir gelecek kurmak için hazır mısınız ?

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

gayrimenkulsatışsözleşmesi
Gayrimenkul Danışmanlığı

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba, bugün sizlere Remax Yıldız olarak; gayrimenkul satış sözleşmesinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Lafı fazla uzatmadan, hemen yazımıza geçelim o halde 🙂

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Nedir ?

Gayrimenkul satışlarında belgeler önemli bir yere sahiptir ve teminat açısından oldukça değerlidir. Satışın yapıldığı, gayrimenkul satış sözleşmesi ile yazılı hale getirilerek, ileride yaşanabilecek herhangi bir sorunda delil niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda gayrimenkul satış sözleşmesi, satın alınan ya da satılan gayrimenkulün, karşılıklı olarak birbirine teslimin gerçekleştiğini ifade etmektedir.

Gayrimenkul satış sözleşmesi mevzuatta yer alan taslağa göre hazırlanmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır. Böylece satış sözleşmeniz, geçerliliğini sağlamış olacaktır. Fakat, tam olarak sözleşmenin geçerli sayılabilmesi için sözleşme içerisinde gayrimenkul satış fiyatının yazılı olması gerekmektedir. Yapılan sözleşmelerin süresi ise 5 yıldır. Verilen bu süre zarfında alım, satım işlemlerinin tamamlanması gerekir. Eğer alım, satım işlemleri bu süre içerisinde gerçekleşmezse sözleşme iptal edilir. İki taraf arasında yapılan gayrimenkul satış sözleşmesine, cayma durumunda cezai şartlar uygulanabilmesi için belge üzerinde bu şartlar yazılı hale getirilir.

Tüm bu işlemler için uğraşmak istemiyorsanız alanında profesyonel gayrimenkul danışmanlarından hizmet alabilir ve asıl ağırlık vermeniz gereken işlere odaklanabilirsiniz. Remax Yıldız gibi profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veren ofisler, geniş portföyleri ve profesyonel ekipleri sayesinde gayrimenkul alım, satım işlerinize hızla çözüm üretirler.

gayrimenkulsatışsözleşmesinedir

Yasal mevzuatlara göre bir gayrimenkul sözleşmesinde yer alması gereken maddeler detaylı olarak şu şekildedir;

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Maddeleri Nelerdir ?

Yukarıda yazdığımız maddeler ve şartlar haricinde bir gayrimenkul satış sözleşmesinde yer alan birçok madde vardır. Bu maddelerin, alıcı ve satıcı tarafından eksiksiz olarak doldurulması zorunludur. Aksi halde belge geçerliliğini yitirecek ve sözleşme iptal olacaktır. Devlet tarafında belirlenen mevzuatlar haricinde yapılan her işlem geçersiz sayılacaktır. Bu konuya dikkat etmeli ve sizden istenen maddeleri eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

gayrimenkulsatışsözleşmesimaddeleri

Taraflar

İki taraf arasında yapılan gayrimenkul satış sözleşmesinde karşılıklı tarafların, ad ve soyadları ilk başta yer alır. Tarafların ikamet ettikleri adreste mutlaka, yazılı olarak belirtilmelidir.

Sözleşme Konusu

İkinci madde olan sözleşme konusunda satılacak olan gayrimenkulün, detaylı bilgilerinin yer alması gerekir. Buna göre satışı yapılacak gayrimenkulün; il, ilçe, parsel ve yüzölçümü gibi bilgilerin net bir şekilde yazılması istenir. Aynı zamanda bu maddede, gayrimenkulün asıl sahibinin kim olduğu da belirtilmelidir

Gayrimenkul Satış Bilgisi

  1. Gayrimenkulün belirlenen toplam satış bedeli
  2. Eğer, taksit ile ödeme yapılacak ise uygulanacak gecikme faizi bilgisi
  3. Ödeme yapılmadığı takdirde uygulanacak olan faiz tutarı
  4. Ödeme planının açık bir şekilde belirtilmesi (taksit, peşin)

Bu maddelerin yerine getirilmesinin ardından Tapu Devir işlemlerine geçilir. Tapu devrinin gerçekleşmesi için birtakım şartları yerine getirmeniz gerekir;

  • Gayrimenkul üzerinde herhangi bir haciz ya da ipoteğin olmadığına dair kanıt sunmalısınız

Sözleşmenin Devredilmesi veya Feshedilmesi

İki taraf arasında imzalanan bu sözleşmenin feshedilmesi ya da devredilmesi ile ilgili mevzuatlar gereğince bazı yükümlülükler vardır.

Sözleşmenin Devredilmesi

Sözleşme hiçbir şekilde üçüncü taraf kişilere devredilemez. İki tarafında sözleşmeye uyacağına dair bilginin sunulması gerekir

Sözleşmenin Feshedilmesi

Gayrimenkul sahibi, alıcı tarafın sözleşmede belirlenen şartlar dahilinde ödeme yapmaması durumunda, sözleşmeyi feshedebilme hakkında sahiptir.

Harçlar ve Masraflar

Bu maddede ise yapılacak olan masrafların, hangi tarafa fatura edileceği belirtilir. Ödemekle yükümlü tutulan ismin, mutlaka bahsi geçen ödemeleri zamanında yapması gerekmektedir.

Son olarak yaşanacak herhangi bir hukuki sorunda problemin hangi mahkemeler ya da icra dairesi tarafından takip edileceği bilgisi yer alır.

Bu yazımızda sizlere gayrimenkul satış sözleşmesinin ne olduğunu, satış sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken noktalardan ve içerisinde yer alması gereken maddelerden bahsettik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Remax Yıldız olarak gayrimenkul danışmanlığı hizmetlerimiz ile her zaman yanınızdayız. Bizimle iletişim kurarak, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın!

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir