fbpx
Kendinize Yıldızlı bir gelecek kurmak için hazır mısınız ?

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

evsatınalırkenneleredikkatetmeliyiz
Gayrimenkul Danışmanlığı

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev sahibi olma kararı bir insanın hayatında aldığı en önemli kararlar arasında yer almaktadır. Böyle önemli bir karar verdiniz ve ev alırken nelere dikkat edeceğini bilmiyor musunuz ?  O halde gelin hep birlikte bu konuya bir açıklık getirelim ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermenize yardımcı olalım.

İsterseniz maket üzerinden, isterseniz ikinci el bir ev almak isteyin. Mutlaka üzerinde durulması gereken bir takım noktalar bulunuyor. Sonradan başınızın ağrımaması için mutlaka ev alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle, satın alınacak evin ya da konut projesinin bağlı bulunduğu; Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek, gayrimenkule ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtların incelenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu adımdan sonra dikkat etmeniz gereken diğer ayrıntıları sizin için aşağıda listeledik.

Ev Alırken Tapu Dairesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Tapuda kaydına bakın!
 2. Evin kime ya da kimlere ait olduğu,
 3. Eve ilişkin hisse oranları,
 4. Üzerinde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı,
 5. İpotekli olup olmadığı,
 6. Satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı,
 7. Kat irtifakının kurulup kurulmadığı,
 8. Kurulmasına herhangi bir engel olup olmadığı,
 9. Almak istenen bağımsız bölümün tapuda kayıtlı olup olmadığı,
 10. Yüz ölçümü,
 11. Evin yönetim planı ve arsa sahibinin müteahhide uyguladığı tapu şerhleri

evalirkendikkatedilmesigerekenler

Yukarıda saydığımız maddeler; daha çok resmi yollar ile evi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatmaya çalıştık. Bu maddeleri bir gayrimenkul danışmanı ile beraber yaptığınız zaman işleriniz çok daha kısa sürede halledilmiş olacaktır. Ayrıca ilk defa ev alıyorsanız, gayrimenkul danışmanın izlediği adımlar sizlere bir örnek olacak ve daha sonra gerçekleşecek diğer adımlar için bir ön fikriniz olacaktır. Hayallerinizdeki evi alabilmek için her mevzuatı sizin yerinize halleden bir yardımcının olması, büyük kolaylık sağlayacaktır.

Remax Yıldız gibi profesyonel gayrimenkul danışmanlarının bulunduğu ofislerden hizmet alarak işlerinizi çok daha kolay ve hızlıca halledebilirsiniz.

evalirkendikkatedilmesigerekennoktalar

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Sosyal Durumlar

Resmi yollardan bir gayrimenkul satın almak isterseniz, yaşam alanı olarak dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır. Sizler için bu adımları derledik;

 1. Satın almak istediğiniz evin konumu, alışveriş merkezlerine uzaklığı, pazar veya market alışverişine uzaklıkları önemlidir
 2. Hangi ulaşım araçlarına yakın olduğu da bir diğer dikkat etmeniz gereken konudur. Metro, minibüs, taksi, otobüse uzaklıkları işe veya okula giderken hayati önem taşımakta
 3. Seçilen dairenin yönü, ışık ve güneş alma durumu, katı, manzarası, otopark olanakları, gürültü kaynaklarının yeri ve gürültünün etkisi gibi konulara dikkat edilmeli.
 4. Ev alırken yaşam şekliniz çok önemlidir. Eğer arkadaşlarınızla yakınsanız arkadaşlarınıza veya ailenizle aranız çok yakınsa ailenize yakın bir konumda olması sizi rahatlatacaktır.
 5. Aile üyeleriniz eğer çocuğunuz bulunuyorsa evinizin okullara ve park alanlarına yakın olması sizin için çok iyi bir tercih olacaktır. Köpeğiniz varsa köpek dolaştırma alanları ve parklar yine size yakın konumda olması sizi ve köpeğinizi rahat ettirecektir.
 6. Ev satın alırken mutlaka bina yönetimi ve aidatlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Satın alırken ucuz ama aidat öderken pahalı ücretlerle karşılaşabilirsiniz.
 7. Evin bulunduğu bölgede elektrik, su, doğalgaz, atık su gibi hususların çözülüp çözülmediği ya da ne zaman çözüleceği belirlenmeli.
 8. Sitede yaşam tam olarak başladığında oturanların hangi oranda daire sahibi, hangi oranda kiracı olduğu dikkate alınmalı.
 9. Binada kimlerin yaşadığı, bina sakinlerinin kendi sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini ve yönetimin binanın geleceği için sağlam bir mali temel oluşturup oluşturmadığı öğrenilmeli.
 10. Kullanılmış bir evle yeni bir bina arasında seçim yapmak zorunda kalındığında, inşaat kalitesi, depreme karşı güvence, bakım, onarım, güvenlik, dekorasyon, bahçe yapısı ve sosyal hayat gibi çeşitli hususlar açısından değerlendirmeler yapılmalı.
 11. Yeni bir evde uzun bir süre, geniş çaplı tamirat gerektiren önemli sorunlar çıkmayacaktır. Öte yandan, kullanılmış bir evde her an bir problem çıkabilir. Bu yüzden her an tamirata hazır olmanız gerekmektedir.

evalırkendikkatedilmesigerekensosyaldurumlar

Alanında uzman gayrimenkul danışmanları ile çalışırsanız size evinize dair her türlü bilgi ve detayı vereceklerdir. Komşuluk ilişkilerinden, apartman yönetimine kadar gayrimenkul uzmanları sizi bilgilendirecektir.  Bu yüzden profesyonel bir gayrimenkul uzmanı ev alırken hem resmi evraklarınız da hem de yaşam alanınızda nelere dikkat edeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

gayrimenkuldanışmanlığıevsatınalma

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere; ev alırken dikkat edilecek noktalardan ve gayrimenkul danışmanları ile gayrimenkul satın alımı yaptığınızda işlerinizin ne kadar kolaylaştığından bahsettik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Gayrimenkul danışmanlığı konusunda Remax Yıldız ekibi ile tanışabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle!

 

 

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir